SPR Ensiapukurssi EA 2® (8 t) Pilotti


SPR Ensiapukurssi EA 2® -koulutus on virallinen sertifioitu koulutus, josta saa Punaisen Ristin ensiapukortin eli pätevyystodistuksen. Kurssin suorittanut hallitsee ensiavun antamisen kurssin sisällön mukaisissa aiheissa ja saa varmuutta toimia erilaisissa ensiapua vaativissa tilanteissa. Kurssilla syvennetään jo opittuja tietoja ja taitoja ensiavusta. SPR Ensiapukurssi EA 2® -todistus on voimassa 3 vuotta.

SPR Ensiapukurssi EA 2® -koulutus uudistuu! Olemme kehittäneet koulutuksesta yksipäiväisen version ja päivittäneet koulutussisältöjä vastaamaan asiakkaidemme toiveita. Pilottikoulutuksia järjestetään vuoden loppuun asti webinaaritoteutuksina, ja niihin voi osallistua omalta tietokoneelta tai mobiililaitteelta internet-yhteyden välityksellä. Ilmoittaudu mukaan pilottikoulutukseen täältä! Vuoden 2022 alusta alkaen koulutus on osa vakiintunutta palvelutarjontaamme.

Koulutus soveltuu kaikille, jotka haluavat kehittää omia ensiaputaitojaan ja huolehtia SPR Ensiapukurssi EA 2® -todistuksen voimassaolosta. Kurssille osallistuminen edellyttää voimassaolevaa SPR Ensiapukurssi EA 1® –todistusta.

Kurssin sisältö:

 • Hätäensiavun kertaus
 • Lapsen, vauvan ja hukkuneen elvytys
 • Ensiarvio
 • Tapahtumatiedot
 • Vammamekanismi
 • Tajunnan, hengityksen ja verenkierron arviointi
 • Autettavan siirtäminen ja hätäsiirto
 • Ensiapuasennot ja tarkkailu
 • Murtumat ja selkärankavammat, pään vammat
 • Kylmän aiheuttamat vammat (paleltumat) ja alilämpöisyys
 • Lämmön aiheuttamat sairastumiset
 • Henkinen ensiapu
 • Kohderyhmän mukaiset harjoitukset