SPR Ensiapukurssi EA 2® (8 t)


SPR Ensiapukurssi EA 2® -koulutus on henkilösertifioitu koulutus, josta saa Punaisen Ristin ensiapukortin eli pätevyystodistuksen. Kurssilla kerrataan lyhyesti aiemmin opittuja ensiavun taitoja ja syvennetään aiemmin opittujen aiheiden osaamista.

SPR Ensiapukurssi EA 2® sisältää paljon erilaisia käytännön harjoituksia, toiminnallisuutta sekä omaa pohdintaa ja siitä saatava pätevyys on voimassa 3 vuotta. SPR Ensiapukurssi EA 2® -koulutuksen voi suorittaa perinteisesti lähikoulutuksena tai webinaarina. SPR Ensiapukurssi EA 2® -kurssille osallistumisen pohjavaatimuksena on voimassaoleva SPR Ensiapukurssi EA 1® -pätevyys.

SPR Ensiapukurssi EA 2® -koulutus on uudistunut!

Olemme kehittäneet koulutuksesta yksipäiväisen version ja päivittäneet koulutussisältöjä vastaamaan asiakkaidemme toiveita. Koulutus soveltuu kaikille, jotka haluavat kehittää omia ensiaputaitojaan ja huolehtia SPR Ensiapukurssi EA 2® -todistuksen voimassaolosta.

Lue lisää suoritusvaihtoehdoista

Kesto: Lähi- tai webinaarikoulutuspäivä 8 x 45 min

Osallistujamäärä: Lähikoulutus 15 henkilöä, webinaarikoulutus 20 henkilöä

SPR Ensiapukurssi EA 2® (8 t)

Kurssin sisältö:

 • Hätäensiavun kertaus
 • Lapsen, vauvan ja hukkuneen elvytys
 • Ensiarvio
 • Tapahtumatiedot
 • Vammamekanismi
 • Tajunnan, hengityksen ja verenkierron arviointi
 • Autettavan siirtäminen ja hätäsiirto
 • Ensiapuasennot ja tarkkailu
 • Murtumat ja selkärankavammat, pään vammat
 • Kylmän aiheuttamat vammat (paleltumat) ja alilämpöisyys
 • Lämmön aiheuttamat sairastumiset
 • Henkinen ensiapu
 • Kohderyhmän mukaiset harjoitukset