Samuli Kukkosen sydän pysähtyi jalkapallokentällä viime keväänä, kun hän oli 26-vuotias. Kesken alkulämmittelyiden silmissä pimeni ja seuraavat muistot ovat Meilahden sairaalasta, missä hän kuuli saaneensa sydänpysähdyksen. Samulin hengen pelasti joukkuekavereiden nopeasti aloittama painelu-puhalluselvytys ja hätänumeroon soitto. Tilanne osoittaa, että koskaan ei voi tietää, kuka voi tarvita ensiapua.
Joukkuekaverit hengenpelastajina
Oli aivan tavallinen päivä 26-vuotiaan Samuli Kukkosen elämässä. Tiedossa oli jalkapallopeli, kuten monena muunakin päivänä lajia 5-vuotiaasta saakka harrastaneen urheilijan arjessa. Päivä sai kuitenkin odottamattoman käänteen, kun kesken alkulämmittelyiden Samulin silmissä pimeni. Siitä alkoivat pitkät 15 minuuttia, joiden kulun Samuli on kuullut vasta jälkeenpäin joukkuekavereiltaan.
”Onni oli, että tilanne sattui jalkapallostadionilla, missä oli satapäin ihmisiä, eikä aiemmin päivällä, kun olin koiran kanssa yksin metsälenkillä. Omat joukkuekaverit olivat heti ensimmäisinä antamassa ensiapua ja hälyttivät ambulanssin paikalle. Kokonaisuudessaan sydän oli 15 minuuttia pysähtyneenä. Sähköä annettiin defibrillaattorilla kaksi kertaa, ja sitten sydän lähti käyntiin. Heräsin sairaalassa, enkä muista päivästä mitään”, Samuli kertoo.
Lue koko haastattelu Ensiapujoukkueen sivuilta.
Ensiapujoukkue tarjoaa maksutonta ensiapukoulutusta kaikkien lajien nuorille, jotta nuoret oppivat auttamaan kentällä, koulussa ja kotona. Nuorena opitut taidot kantavat pitkälle elämässä, ja urheilu on erinomainen ympäristö niiden oppimiseen. Oletko mukana nuorten urheilutoiminnassa? Lue lisää ja ilmoita joukkue maksuttomaan ensiapukoulutukseen.